/ Spring 2021 Season Review

allconferencespring8x10

Boys Track & Field

OK Blue
Runner-Up (6-1)
All Conference
Parker Lambers, Austin Brinks, Landon Culver, Benjamin Haak, Will Huizenga, Andrew DeBlecourt & Jordan Duncan

MHSAA Regional
3rd Place (80 pts)
MHSAA Final
10th Place (21 pts)
MHSAA State Champions
4×800 (DeBlecourt, Haak, Brinks & Lambers)

MITCA All State
Austin Brinks, Meta Hoekstra, Will Huizenga, Landon Culver, Jordan Duncan, Andrew DeBlecourt, Benjamin Haak & Parker Lambers
MITCA Academic All State
TBD

Girls Track & Field

OK Blue
4th Place (4-3)
All Conference
Meghan Bengelink, Emma Kern, Sarah Schloff & Alaina Dokter

MHSAA Regional
5th (60 pts)
MHSAA Finals
43rd Place (4 pts)

MITCA All State
Emily Vos
MITCA Academic All State
TBD

Boys Lacrosse

OK Tier II
10th Place (0-5, 1-8 overall)
All Conference
Collin Dykgraaf

MHSAA Regional
Quarterfinal

Girls Soccer

OK Blue
3rd Place (7-3, 9-6 Overall)
All Conference
Ainsley Harris, Alexa Valk & Josie Evenhouse

MHSAA District
Semifinal

MIHSSCA All State
Ainsley Harris

Boys Baseball

OK Blue
5th Place (11-10)
All Conference
Mason Huisman & Kaden Shook

MHSAA District
Semifinals

Girls Softball

OK Blue
8th Place (1-20)

MHSAA District
Semifinals

Boys Golf

OK Blue
Runner-Up
All Conference
Isaiah Lowe

MHSAA Regional
6th Place
MHSAA State Qualifier
Isaiah Lowe

Girls Tennis

OK Blue
Champions (6-0)
All Conference
Maggie Shoemaker, Hope Rhoades, Marissa Baker & Bria Lampen

MHSAA Regional
Champions (21 pts)
MHSAA Finals
6th Place (13 pts)

MHSTeCA All State
Sophie Mulder, Kayla VandenBerg, Hope Rhoades & Maggie Shoemaker

Girls Lacrosse

OK Tier III
2nd Place (6-1)

MHSAA Regional
Pre-Regional 

/ Winter 20-21 Season Review

winterallconference

 Boys Swimming & Diving

OK Tier I
Runner Up (3-1-1)

All Conference
Joey Grasman, Colin Kalkman, Blake Assink, Christian Hoeksema, Sam DeBoer & Sam Nykamp

MHSAA State
Runner Up

MISCA All State
Colin Kalkman, Jackson Horjus, Daniel Koning, Corbin VandenBrink, Joey Grasman, Sam Nykamp, Blake Assink & Christian Hoeksema

Girls Basketball

OK Blue
6th Place (4-9/4-11 Overall)

All Conference
Sarah Snow HM

MHSAA District
Withdraw Due to COVID

BCAM Academic All State
Team

BCAM Senior Student Athlete Award
Olivia Danhoff, Reagan Grotenhuis & Elise Wyma

Boys Basketball

OK Blue
3rd Place (8-6/10-9 Overall)

All Conference
Jalen Overway, Adam Kroeze HM & Luke VanderZee HM

MHSAA District
Finals

BCAM All State
Jalen Overway

BCAM Academic All State
Team & Jalen Overway

BCAM Senior Student Athlete Award
Andrew DeBlecourt, Elijah Krimendahl, Paul Quinn & Isaac Snyder

Boys Hockey

OK Tier II
4-11-1 Overall

MHSAA Regional
Quarterfinals

/ Fall 2020 Season Review

allconference8x10

Boys Cross Country

OK Blue
Runner-Up

All Conference
Parker Lambers, Andrew DeBlecourt & Sam Strabbing

MHSAA Regional
5th Place

MITCA All State
Parker Lambers

MITCA Academic All State
Parker Lambers

Girls Cross Country

OK Blue
4th Place

All Conference
Emma Kern & Sarah Schloff

MHSAA Pre-Regional
5th Place

Boys Football

OK Blue
8th Place (0-6)

All Conference
Will Huizenga & Ben Nelson

Girls Golf

OK Blue
4th Place

All Conference
Ainsley VandenBrink

MHSAA Regional
5th Place

MIGCA Academic All State
Team, Alliya Masterson, Jade Van Eyk & Lydia Vander Laan

Boys Soccer

OK Blue
Champions (10-0/12-1-2 Overall)

All Conference
Kirby Eggers, Brandon Walters, Austin Mulder, Caden Brink, Eli Krimendahl & Adam Kroeze

MHSAA District
Runner-up

MIHSSCA All State
Kirby Eggers, Brandon Walters, Eli Krimendahl & Daniel Morgan

Girls Swimming & Diving

OK Tier 1
3rd Place (4-2)

All Conference
Lauren Plockmeyer

MHSAA State
4th Place

MISCA All State
Emily Asselin, Claire DeKievit, Zoe DeKievit, Maria Heeres, Meghan Bengelink, & Lauren Plockmeyer

MISCA Academic All State
Team & Zoe DeKievit

Boys Tennis

OK Blue
Champions (6-0)

All Conference
Austin Becksvoort, Jaden Bender & Tucker Heneghan

MHSAA District
Runner-Up

MHSTeCA All State
Austin Becksvoort & Jaden Bender

MHSTeCA Academic All State
Team, Austin Becksvoort, Noah Bosgraaf, Isaac Snyder & Gavin Vandentop

Girls Volleyball

OK Blue
3rd Place (5-5)

All Conference
Emily Vos & Anna York

MHSAA District
Semifinals

MIVCA All State
Emily Vos

MIVCA Academic All State
Team, Allie Dekkinga, Jenna Dykgraaf, Cassidy Mitchell, Elleh Steenwyk, Stella VanKampen, Emily Vos & Anna York

/ 2020-2021 Year-In-Review

2020-2021 High School Sports Participation

• 391 MHSAA Individual Athletes (61% of Students)
• 180 MHSAA Multi-Sport Athletes (46% of Athletes)

MHSAA Scholar Athlete Award

This award is the most prestigious honor given by the MHSAA annually to students. Out of approximately 1,500 nominations each year, 32 senior athletes earn scholarships based on achievement and leadership in athletics and activities, as well as responses to short answer and essay questions. A major portion of the application is an essay on the importance of sportsmanship in educational athletics. This year HCHS had 15 nominees for the award:

Austin Becksvoort
Olivia Danhoff
Andrew DeBlecourt
Zoe DeKievit
Allie Deckinga
Will Huizenga
Kaitlynne Laverell
Sophie Mulder

Paul Quinn
Andrew Schultz
Kaden Shook
Sarah Snow
Isaac Snyder
Laney VanHoven
Emily Vos

pott-award-deblecourt
Andrew DeBlecourt: Cross Country, Basketball, Track/Field
pott-award-snow
Sarah Snow: Basketball & Soccer

CLARE POTT AWARD

Presented in honor of former Holland Christian teacher, coach, and athletic director, this award recognizes a female and male athlete with outstanding achievement in varsity athletics, scholarship, school, church, community, and evidence of Christian growth.

US MARINE CORPS AWARD

The U.S. Marine Corps annually honors a female and male student-athlete who positively represent their branch of the military at Holland Christian.  The Distinguished Athlete Award recognizes athletes who display courage, poise and self confidence as an outstanding leader and varsity athlete.

marine-award-dykgraaf
Collin Dykgraaf: Basketball & Lacrosse
marine-award-vanderlaan
Lydia VanderLaan: Golf & Soccer
phelps-award-shook
Kaden Shook: Baseball & Football
phelps-award-vos
Emily Vos: Volleyball & Track/Field

MIKE PHELPS AWARD

Presented by former Holland Christian teacher, coach, and athletic director, this award recognizes a female and male student-athlete who exhibit the character traits Mike Phelps valued.  His award recognizes exceptional leadership qualities, passion for sport, strong worth ethic, sportsmanship, and Christian character.

OK CONFERENCE AWARD

The OK Conference includes almost 50 schools and annually has members finish in the top ranks of the MHSAA.  They recognize a female and male student from each conference school who demonstrate exceptional ability and achievement as an athlete and positively represent Holland Christian and the OK Conference.  

conferenc-award-becksfort
Austin Becksvoort: Tennis
conference-award-dekievit
Zoe DeKievit: Swimming & Diving
conference-award-kalkman
Collin Kalkman: Swimming & Diving
conference-award-shoemaker
Maggie Shoemaker: Tennis

/ 2020-21 MULTI-SPORT SCHOLAR ATHLETES

The following individuals combined the achievements of participating on multiple athletic teams and maintaining a cumulative GPA of at least 3.5.
Senior Multi-Sport Scholar Athletes also earn distinction as an OK Conference Scholar Athlete.

FRESHMEN

  • Alden Baker
  • Micah Baumann
  • Nathan Bengelink
  • Eli Boyce
  • Chase Brink
  • Logan Brower
  • Luke Bushouse
  • Brody DeKruyter
  • Malachi DePoy
  • Lillian DeVries
  • Megan Grassmid
  • Michael Haig
  • Jaylyn Harsevoort
  • Kayla Hoek
  • Rylie Huisenga
  • Zachary Kern
  • Hannah Knot
  • Simon Langejans
  • Parker Leeuw
  • Hudson Lubbers
  • Josiah Meyers
  • Luke Michmerhuizen
  • Sylvie Mulder
  • Brycen Overway
  • Caden Petroelje
  • Eric Plaggemars
  • Samuel Plockmeyer
  • Paityn Raby
  • Luke Rigterink
  • Teagan Schoonveld
  • Eden Siegers
  • Reese Steenwyk
  • Joseph Stielstra
  • Tianna Stygstra
  • Davis Taylor
  • Lake Vander Ploeg
  • Baylee VanderZwaag
  • David Van Duinen
  • Ryan Vos
  • Ellen Wierda

SOPHMORES

  • Lucas Adams
  • Jason Bos
  • Caden Brink
  • Madison Brink
  • Kayla Cannon
  • Kyle Cannon
  • Andrew Chesser
  • Lydia DeBlecourt
  • Aidan Delcalzo
  • Caleb DeMaster
  • Isabella Dykstra
  • Jackson Engbers
  • Parker Fenton
  • Jacob Gabrielse
  • Alyssa Gerritsma
  • Lauren Grotenhuis
  • Samantha Grotenhuis
  • Albert Haak
  • Harrison Halbert
  • Avery Huisman
  • Derek Huisman
  • Samuel Knot
  • Bria Lampen
  • Elijah Luce
  • Sierra Malone
  • Ella Meckley
  • Gavin Melcher
  • Erica Mulder
  • James Oosterhouse
  • Michael Pierce
  • Harris Shook
  • Conner Smits
  • Samuel Strabbing
  • Reeves Taylor
  • Kayla VandenBerg
  • Ainsley VandenBrink
  • Garrett VanderLaan
  • Shane VanderZee
  • Tryna Vander Zwaag
  • Alyson Vikstrom
  • Joshua Woolsey
  • Callista Zwart

JUNIORS

  • Meghan Bengelink
  • Henry Bergoef
  • Hannah Bruxvoort
  • Adrian Cooney
  • Landon Culver
  • Piper Dekkinga
  • Alaina Dokter
  • Aliyah Harned
  • Emma Kern
  • Adam Kroeze
  • Parker Lambers
  • Nolan Langeland
  • Anna Larsen
  • Bebe Mulder
  • Ben Nelson
  • Samuel Nicely
  • Jalen Overway
  • Samuel Perton
  • Sarah Schloff
  • Evan Spruit
  • Elliot Stielstra
  • Claire VanDuinen
  • Tyler VanHaitsma
  • Ryanne Van Wyk

SENIORS

  • Marissa Baker
  • Mason Balder
  • Arthur Brown
  • Lauren Bushouse
  • Andrew DeBlecourt
  • Collin Dykgraaf
  • Lauren Feak
  • Joseph Fischer
  • Joshua Fogg
  • Hannah Genzink
  • Reagan Grotenhuis
  • Willem Huizenga
  • Elijah Krimendahl
  • Georgia Lincicum
  • Austin Mulder
  • Kaden Shook
  • Sarah Snow
  • Isaac Snyder
  • James Strabbing
  • Charles Tucker
  • Corbin VandenBrink
  • Lydia VanderLaan
  • Chloe VanderVeen
  • Luke VanderZee
  • Emily Vos
  • Payton Wirebaugh

/ MHSAA STATE CHAMPIONSHIPS

BOYS

Baseball

2016 Division II State Champions (Jim Caserta)

Boys Basketball

1934 Class C State Champions (Al Muyskens)
1935 Class C State Champions (Al Muyskens)
1939 Class C Runner Up
1954 Class B Runner Up
1961 Class B Runner Up
1968 Class B Runner Up

Boys Cross Country

1999 Class B Runner Up

Football

2008 Division IV State Champions (Willie Snead III)

Boys Soccer

1986 Class B-C State Champions (Dan Walcott)
2003 Division II State Champions (Jack Heyboer)

Boys Swimming & Diving

1988 Class BCD State Champions (Kimble/Klaasen)
1989 Class BCD State Champions (Kimble/Klaasen)
1990 Class BCD Runner Up
2011 Division III Runner Up
2018 Division III State Champions (Smeenge/Tolsma)
2019 Division III State Champions (Smeenge/Tolsma)
2021 Division III Runner Up

Boys Tennis

1953 Class B State Champions (Clare Pott)
1954 Class B State Champions (Clare Pott)
1961 Class B Runner Up
1962 Class B Runner Up
1963 Class B State Champions (Clare Pott)
1965 Class B State Champions (Clare Pott)
1990 Class B Runner Up
1998 Division III Runner Up

Girls

Competitive Cheer

2005 Class B Runner Up
2007 Division II State Champions (Beth Cunningham)

Softball

1976 Class B State Champions (Dennis Spoelman)

Girls Swimming & Diving

1996 Class BCD State Champions (Walters/Klaasen)
1997 Class BCD Runner Up

Girls Tennis

1993 Class B State Champions (Tom Buursma)
2001 Division III Runner Up
2005 Division III State Champions (John Knoester)
2006 Division III State Champions (John Knoester)

Girls Track & Field

2018 Division II Runner Up
2019 Division II Runner Up

Volleyball

1994 Class B Runner Up
2007 Class B Runner Up
2008 Class B State Champions (Amy Berkenpas)